2024 yılı emekli maaşı ek zammı açıklandı. SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapılacak. Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükseliyor. 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni oranla 10 bin TL oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum.” ifadelerini kullanarak emekli maaşı ek zammını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükseliyor.” şeklinde konuşarak emekli maaşı ek zammı açıklandı.

7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni oranla 10 bin TL oldu. Kök maaşlar düzenlemelerle en düşük emekli maaş oranına çıkarılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz.” dedi.

Açıklanan ek zam oranı ile en düşük emekli maaşının yakın zaman içinde TBMM’de yasalaraşak yürürlüğe girmesi bekleniyor. TEMMUZ AYINDA MAAŞLAR EŞİTLENECEK. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükseliyor.” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir.” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz.” dedi.

SSK ve Bağkur emeklisine ek zam, en düşük emekli aylığı artırıldı

Yılın ilk kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan SSK ve Bağkur emeklilerine ek yüzde 5 puan zam verildiğini belirterek “Emekliler arasındaki farkı aylıklar olumsuzluk yarattığı için yeni bir adım atarak SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 42,6’ya yükseldi” dedi. En düşük emekli aylığı da 10 bin liraya yükseltildi. Erdoğan, memur, SSK ve Bağkur ayrımı yapmadan tüm emeklilerin yıllık maaş artış oranlarının önümüzdeki Temmuzda eşitleneceğini söyledi.

2024 YILI MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI AÇIKLANDI !

2024 yılı memur ve emekli maaş zammı 3 Ocak 2024 tarihinde açıklanan Aralık ayı %2,93 enflasyon oranı ile birlikte netleşti.

2024 yılında geçerli olacak maaş zam oranı olarak toplu sözleşmede ilk altı ay için %15 artış oranı kararlaştırılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada memur maaşlarının enflasyon hedeflemelerine göre %50’ye yakın olacağını söylemişti. Memurlara son olarak seyyanen zam da yapıldığından seyyanen yapılan zam 2024 yılı artış hesaplamasında dikkate alınmayacağından 2024 zammının maaşlara yansımasının %50 oranından daha az olacağı söylenebilir.

Son dört aylık enflasyon rakamı %29,41 olarak gerçekleşmişti. Kasım ayı enflasyon rakamının belli olmasıyla birlikte son 5 aylık enflasyon oranı da netleşti. Buna göre yılın son 5 ayı için enflasyon oranı %33,64 olarak açıklandı. Aralık ayı enflasyon oranı %2,93 olarak açıklandı ve 6 aylık enflasyon %37,57 oldu. Toplu sözleşmede 2024 yılının ilk 6 ayı için %15 zam oranı kararlaştırıldığından memur maaş zam oranı %49,25 olarak netleşmiş oldu.

EMEKLİYE EK ZAM NE KADAR OLDU?

Emeklilere ek zam konusunda beklenen karar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! “İşçi, memur, emekli maaşlarında ve onlara endeksli ödemelerde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla bunu sağladık. Çalışanları enflasyona ezdirmeme sözünü tutmaya devam edeceğiz.

Geçen yılın son aylarında yaptığımız hesapla 16 milyon emeklimizin tamamına 1 defaya mahsusu 5’er bin liralık ödeme gerçekleştirdik. Çalışan emeklilerimiz de tıpkı diğer emeklilerimiz gibi yıl bitmeden 5 bin TL tutarındaki ödemelerini aldı.

Bilindiği gibi 2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49.25, SSK ve Bağkur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37.57 artış oldu.

Daha düşük artış alan SSK ve Bağkur emeklisine ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum. Böylece SSK ve Bağkur emeklilerimizin ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42.6’ya yükseliyor.

İdare Hukuku ve Memur Hukukuna ilişkin sorunlarınızda bize başvurabilirsiniz.

Devlet Memurları Disiplin Cezalarına ilişkin yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Devlet Memurları Disiplin Cezaları

Kınama Cezası

Aylıktan Kesme Cezası

Devlet Memurluğundan Çıkarma Cezası

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap