RESTORANLARIN GİRİŞİNE FİYAT LİSTESİ KONULMASI ZORUNLU OLDU

Lokantalarda fiyat listesi zorunluluğuna ilişkin 19 Aralık 2023’te Resmî Gazete’de yayımlanan “Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde bazı değişikler yapıldı.

Yönetmeliğin ilk maddesi uyarınca Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin 8. maddesi değiştirilerek, “(1) Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde ise işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur.” şeklinde düzenlenilmiştir.

Değişiklik uyarınca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde fiyat listelerinin işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulması zorunlu olmuştur. 

FİYAT LİSTELERİ MASALARDA VE İŞ YERLERİNİN ÖNÜNDE OLACAK

Ticaret Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğinde, “Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu iş yerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde ise iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur.” ifadelerine yer verildi.

Lokantalarda fiyat listesi zorunluluğu; Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu yeni uygulama ise 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak.

LOKANTALARDA FİYAT LİSTESİ ZORUNLULUĞU KAPSAMINDA MENÜYE FİYAT KOYMAYAN NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Lokantalarda fiyat listesi zorunluluğuna uymayan işletmeler Etiket ile ilgili Alo 153 Zabıta ’ya ya da Alo 175 Ticaret Bakanlığı’na da şikayet edebilirler.

FİYAT ETİKETİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek içecek hizmeti veren iş yerleri fiyat listelerini giriş kapısı ve masa üstlerine koyacak. Uygulama 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak.

Lokantalarda fiyat listesi zorunluluğu;

19 Aralık 2023 SALI Resmî Gazete Sayı : 32404
YÖNETMELİK
Ticaret Bakanlığından:

FİYAT ETİKETİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 28/6/2014 tarihli ve 29044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde ise işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik 1/1/2024 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

HARBİYE HUKUK BÜROSU İLETİŞİM

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap