DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR? 2024

Doğum parası 2024; doğum yardımı özellikle çalışan anneleri yakından ilgilendiren Torba Yasa kapsamında onaylanmış ve Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Uzun yıllardır sürdürülen çalışmalar neticesinde uygulamaya konulmuş olan doğum parası milyonlarca aileyi yakından ilgilendirmekte olup, çalışan annelerin daha fazla çocuk yapmalarını teşvik edici yönde düzenlenmiştir.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

HAMİLE İŞÇİNİN İŞTEN ÇIKARILMASI

DOĞUM YARDIMI 2024 NE KADAR?

  1. Çocuk İçin 300,00 TL
  2. Çocuk İçin 400,00 TL
  3. Çocuk İçin 600,00 TL

Doğum parası 2024 yılında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL’dir. Doğum yardımı anne ve babanın sağ ve Türk vatandaşı/mavi kart sahibi olması halinde anne üzerinden yapılır. Ancak annenin vefat etmesi durumunda veya Türk vatandaşı/mavi kart sahibi olmaması halinde babalar da doğum parası için başvuru yapabilmektedir. Tutarlar doğan her çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere ödeme yapılacaktır. Doğum Yardımı kapsamında yapılan ödeme haczedilemez, üzerinden hiçbir vergi ve kesinti yapılmaksızın ödenir.

DOĞUM YARDIMINDAN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR? 2024

Doğum Yardımından yararlanılabilmesi için annenin ya da babanın T.C. vatandaşı olması, doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması ve bebeğin canlı doğması şartları aranmaktadır.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU İŞLEMLERİ 2024

Doğum parası başvurusu için canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğüne bebeğin kaydının yapılması ve doğum yardımı başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo ile yapılabilmektedir.

Her ne statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler çalıştıkları kuruma başvurmalıdır. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya mavi kart sahiplerinin ise Büyükelçilik veya Konsolosluklara başvurması gerekir. Ancak yurt dışında yaşayan kişiler Türkiye’de başvuru yapmak istiyorsa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürleri veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine müracaat edebilirler.

EV HANIMLARI DOĞUM PARASI ALABİLİR Mİ? 2024

Ev hanımları doğum parası alabilirler. Zira doğum yardımı hem çalışan hem de çalışmayan annelere ödenmektedir. Diğer bir deyişle doğum yardımı için annelerde çalışma şartı aranmamaktadır. Eğer doğum canlı gerçekleştiyse ve anne Türkiye Cumhuriyet vatandaşı veya mavi kart sahibiyse doğum yardımı için başvuru yapabilmektedir. Ancak annenin vefat etmesi veya T.C vatandaşı/mavi kart sahibi olmaması durumunda başvuru baba üzerinden gerçekleştirilebilir.

DOĞUM YARDIMINDA ÖDENEK HESAPLAMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Doğum yardımından yararlanılabilmesi için 15.05.2017 tarihinden sonra gerçekleştirilen doğumlar esas alınırken, ne kadar ödeme yapılacağının belirlenmesinde bu tarihten önce yapılan doğumlarda dikkate alınacaktır. Evlat edinilen çocuklar için herhangi bir Doğum Yardımında bulunulmazken, ödeme yapılırken evlat edinilen çocuklar sayı olarak dikkate alınacaktır.

DOĞUM PARASI 2024 YILINDA NE KADAR?

Doğum yardımı 2024 yılında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğerleri için 600 TL şeklinde ödenmektedir. Bu ödemeler bir seferliğe mahsus yapılmaktadır. Bebeğin kaydının ilgili nüfus müdürlüğüne yapılması ve Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo ile başvuru yapılabilmektedir.

DOĞUM PARASI NASIL ALINIR?

Doğum yardımı ödemesi, başvurunun Doğum Yardımı Sistemi’ne girdiği ayı takip eden ay içerisinde yatırılır. PTT şubelerinden hak sahiplerince çekilebilen doğum yardımı için 1 yıl süre bulunmaktadır. 1 yıl içerisinde çekilmeyen paralar bakanlığa tekrar iade edilmektedir.

DOĞUM YARDIMI İÇİN BAŞVURU İŞLEMLERİ KİMLER TARAFINDAN YAPILABİLİR? 2024

Doğum Yardımı ile ilgili başvurular sağ olması halinde anne tarafından ya da anne adına baba tarafından da yapılabilecektir. Annenin ölmesi ya da T.C. vatandaşı olmaması durumunda başvuru, baba ya da çocuğun Kanuni Temsilcisi tarafından yapılabilecektir.

KAMU GÖREVLİLERİNİN DOĞUM YARDIMI BAŞVURU ŞEKLİ NASIL OLMALIDIR?

Başvuran kişinin Kamu Kurumunda çalışması halinde başvurular çalıştığı ilgili Kuruma yapılacak olup kesinlikle Doğum Yardımı Sistemi üzerinden başvuru yapmamaları gerekmektedir.

DOĞUM YARDIMI ÖDEME ESASLARI NELERDİR? 2024

Doğum yardımının ödenme esasları ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar, altı ay içinde İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı’nın görüşleri alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca belirlenecektir.

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap