MESLEĞE YENİ BAŞLAYAN AVUKATLARA ÖNERİLER

  1. Öğrenmeye ve Yeniliklere Açık Olun
  2. Kanunları Takip Edin ve Güncel Yargıtay Kararlarını İnceleyin
  3. Uzmanlaşmak İstediğiniz Alana Karar Verin
  4. Hukuk Evrak Süreçlerine Hakim Olun
  5. İletişiminizi Kuvvetlendirin
  6. Yabancı Dilinizi Geliştirin
  7. Sosyal Becerilerinizi Geliştirin
  8. Diğer Avukatların Deneyimlerinden Yararlanın
  9. Dernek ve Avukatlık Örgütlerine Üye Olun
  10. On Parmak Klavye Yazımını Öğrenmek

Bu makaleyi öncelikle mesleğin başında olan meslektaşlar, stajyer avukatlar ve hukuk fakültesinde bulunan öğrencileri düşünerek kaleme almaya karar verdik. Umarım herkes için faydası olur.

Hukuk alanına adım atılan andan itibaren mesleği daha iyi icra edebilmek, müvekkil ilişkileri, ofis yönetimi, meslekte verimli çalışabilme ve zamanı kaliteli kullanabilme gibi birçok yönde gelişim sağlanması beklenir. Bunlarla ilgili birçok teorik bilgi bulunsa da iş pratiğe döküldüğünde mesleğin başında zorlanılmaktadır. Bu alanlarda zorlanmamak için öğrencilik döneminin verimli geçirilmesi ve gelişime açık olunması gerekmektedir. Bu kapsamda takip edilebilecek maddeler;

AVUKATLARA ÖNERİLER 1: ÖĞRENMEYE VE YENİLİKLERE AÇIK OLUN

 

Hukuk sürekli gelişen, değişen ve genişleyen bir alandır. Hukuk alanına adım atan herkes okumaya, araştırmaya ve incelemeye devam etmelidir. Günümüz dünyasında, özellikle teknolojinin bu kadar geliştiği bir küresel dünyada, öğrenmenin kolaylığından çok iyi derecede yararlanmamız gerekiyor. Günümüzün hızlı değişen dünyasında, başarılı olmak için esnek olmak çok önemlidir. Yeniliklere açık olmak ve öğrenmeyi sürekli olarak devam ettirmek, meslek hayatında ve kişisel hayatımızda başarılı olmamızın temelidir.

Yeniliklere açık olmak çok önemli bir kavramdır. Her zaman kendimizi güncellememiz ve farklı teknolojik gelişmelerle yüzleşmemiz gerekir. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak işimizin verimliliğini ve kalitemizi arttırır. Güncel konuları takip etmek, öğrenmek ve yeni şeyler öğrenmek, yenilikleri kabul edebilmek ve yenilikleri kullanabilmek için özgüvenli olmamız gerekir.

Öğrenme bir süreçtir. Sürekli öğrenmek, öğrenilenleri kullanmak ve hayatımızdaki yeni gelişmeleri anlamak için her zaman çaba harcamalıyız. İnsanların çoğunluğu öğrenmeyi sevmez ve bu nedenle öğrenmeye devam etmeyi sürdürmek için kendimizi teşvik etmeliyiz. Bir şey öğrenmek için biraz zaman ayırmalı ve kendimizi her zaman geliştirmeli, çünkü bu bize kendimizi geliştirmede ve hayatımızda başarıyı elde etmede yardımcı olacaktır.

Yeniliklere açık olmak ve öğrenmeyi sürekli olarak devam ettirmek, kişisel ve mesleki başarıyı arttırmamızı sağlayacaktır. Her zaman öğrenmeye açık olmak ve hayatımızı sürekli olarak geliştirmek için çaba göstermeliyiz. İyi disiplin ve özgüvenle birlikte bu iki kavram, başarıya ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 2.KANUNLARI TAKİP EDİN VE GÜNCEL YARGITAY KARARLARINI İNCELEYİN

 

Değişen dünya ve onunla beraber değişen ihtiyaçlar beraberinde farklı yorumları da getirmektedir. Her geçen gün daha gelişen ve genişleyen bir dünyadır hukuk. Bununla beraberde tüm meslektaşlar hukuk nosyonu edinmenin yanında güncel mevzuatı da takip etmesi gerekmektedir. Bu kapsamda hukuk alanına adım atmaz yardımcı olabilecek birçok kitap bulunduğu gibi internet sitesi de yer almaktadır.

Bazen suç türleriyle ya da usulle alakalı yazılmış onlarca kitap ya da makaleden alabileceğiniz faydayı tek bir CGK kararı ile elde edebilirsiniz. Bu açıdan karar incelemek ve okumak çok önemlidir.

İnternetten faydalanabileceğiniz sitelerden birkaçı ise kazancı, sinerji mevzuat, legal online ya da lexpera gibi siteler oldukça yardımcınız olabilir.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 3.UZMANLAŞMAK İSTEDİĞİNİZ ALANA KARAR VERİN

 

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra bir yıl sürecek olan bir avukatlık stajını tamamlamak gerekmektedir. Bundan sonra kişi avukat sıfatıyla her türlü davaya bakma hak ve yetkisine sahip olmaktadır. Dolayısıyla mevcut kanunlarımıza göre bir alanda uzmanlaşma zorunluluğu yoktur. Fakat günümüzde değişen hayat şartları hukuki uyuşmazlıkların çok çeşitli bir hal alması, kanunların sürekli değişikliğe uğraması avukatları belli bir alanda uzmanlaşmaya itmektedir. Her işi yapan avukattan daha çok bir işi derinlemesine bilen avukat olmak daha iyidir.  Bu yüzden bir avukat tutarken uzmanlık alanının araştırılmasında büyük fayda vardır. Kendinizi öne çıkarabilmeniz için uzmanlığınızla birlikte, kişisel markanızı, özetle “farkınızı” ön plana çıkartmanız gerekecektir.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 4.HUKUK EVRAK SÜREÇLERİNE HAKİM OLUN

 

Hukuk evrak yoğunluğu olan bir alandır. Verilecek evrakların öncelikle süresine dikkat edilmeli. Ayrıca şartları uygun bir şekilde sağlanmış olmalıdır. Alanında uzman bir avukattan hukuki destek almak hem süreç ile ilgili doğru bilgilendirilmenizi sağlar. Hem de evrak sürecine hakim olan avukat gerekli başvuruları zamanında yapar. Bu durumda avukat ile müvekkil arasında hem güven ilişkisi tesis edilmiş olur. Hem de müvekkile hak ve zaman kaybına uğramamış olurlar.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 5.İLETİŞİMİNİZİ KUVVETLENDİRİN

 

Etkili iletişim, iletişim sürecini güçlü ve daha çekici kılan bir süreçtir. Etkili iletişim sayesinde daha başarılı bir sosyal hayat, daha iyi bir kariyer elde edebilirsiniz. Tüm bunların yanında tabii ki daha özgüvenli bir birey olabilirsiniz.

Sosyal yaşamın yanı sıra iş yaşamında da hayatımızı kolaylaştırır. İlişkilerin ve durumların son derece karışık olduğu iş yerimizde etkili iletişim sayesinde krizleri daha iyi yönetebilirsiniz. Saygınlık ve değer görme derecemiz artar.

İletişim kurma şeklimiz, özellikle iş bulma söz konusu olduğunda, hayatlarımız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, kalabalığın arasından sıyrılmak için etkili iletişim kurabilmek her zamankinden daha önemli.

Mülakatlar, iş arama sürecinin en önemli unsurlarından biridir ve bir mülakatta etkili iletişim kurabilmek büyük fark yaratabilir. Bir mülakat sırasında kendimizi ifade etme ve beden dilimizi kullanma şeklimiz, potansiyel işverenlere kim olduğumuz ve neler yapabileceğimiz hakkında iyi bir fikir verebilir. Etkili iletişim sayesinde elimizden gelenin en iyisini ortaya koyabilir ve istediğimiz işe girme şansımızı artırabiliriz.

İyi iletişim becerileri hayatın her alanında gereklidir ve etkili iletişim kurma becerisi başarı ile başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir. Dolayısıyla, iş piyasasında kendinize avantaj sağlamanın bir yolunu arıyorsanız, iletişim becerilerinizi geliştirmeye odaklanın. Bu, kariyerinizde büyük bir fark yaratabilir.

Mesleğiniz gereği gün içerisinde pek çok insan ile iletişim kurmak, birçok müvekkil ile iletişim halinde kalmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda iletişimi stratejik kurabilmek ve karşınızdaki insana o şekilde davranmanız gerekebilir. Etkili iletişim sayesinde müvekkilleriniz, iş ortaklarınız ve iş dünyasından daha pek çok insanla sağlıklı iletişim kurabilirsiniz.

Etkili iletişim, sosyal ve iş yaşamında büyük ölçüde başarıya katkı sağlar. Güçlü ve etkili bir iletişim süreci, daha iyi bir kariyer, çoğu durumun üstesinden gelebilme ve daha özgüvenli bir birey olma gibi faydalar sunar. İletişim becerilerini geliştirme çabası kişinin hayatındaki insanlarla daha iyi ilişkiler kurmasını sağlar ve daha tatmin edici bir yaşam merkezi haline gelir. Başarılı bir şekilde kendini ifade etmek, insanların kendilerini daha değerli ve saygı gören olumlu bir çalışma ortamı yaratmaya yardımcı olur. Bu süreçte bir diksiyon kursu almak destekleyici bir unsur olur.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 6.YABANCI DİLİNİZİ GELİŞTİRİN

 

Hukukta yabancı dil, yabancı kaynaklardan yararlanma imkanı verir. Hukukçuluk, sadece ülke mevzuatını bilmekle olmaz. İyi bir hukukçu, ülkesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olan hukukçudur. Günümüzde Türkiye’yi ve dünyayı anlayabilmek için sadece Türkçe biliyor olmak maalesef yeterli değildir. Hukukçunun yabancı dil bilmesi, onun bir sosyal yapıyı anlamasıyla doğrudan alakalıdır. Önce kendi toplumuna, sonra dünya toplumuna faydalı olmak isteyen hukukçu, yerel ve küresel meselelerden haberdar olmalıdır. Dünyada neler olup bittiğini bilmeyen birinin, küresel düzende yer almaya çalışan devletine ve onun toplumuna faydası olması düşünülemez.

Hukukta yabancı dil, özellikle İngilizce ve Almanca bilmenizi gerektiren fakülte ve kulüp etkinliklerine katılma imkanı sağlar. Tabi en çok bilinen ERASMUS imkanı da bulunmaktadır. Özellikle yeni nesil hukuk alanları mutlaka İngilizce bilgisi gerektiriyor. Burada örnek olarak bilişim ve teknoloji hukukunu ele alalım. Bu hukuk alanında İngilizce bilmeden herhangi bir çalışma yapmanız mümkün değil. Tüm kaynaklar İngilizce ve bu alanda çalışan Türk akademisyenler dahil İngilizce eserler veriyorlar; çünkü bilişim hukukunu yerele indirgemeniz mümkün değil.

Yerel düzenlemeleri bilmek yeterli olmayacağı için, konu hakkındaki yabancı eserlerle birlikte yabancı ve uluslararası mevzuatı da çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bilişim hukuku alanında çalışmayı göze alıyorsanız, yabancı dil olarak İngilizce öğrenmek, küresel çapta yazılanları yakından takip etmek ve hatta İngilizce içerik üretmek zorundasınız.

Yabancı dil bilen hukukçunun kariyer seçenekleri de daha çeşitlidir.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 7.SOSYAL BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRİN

 

İletişimin başlıca ögelerini oluşturan mesajlar, yazışmalar, e-mail’lerin yanında doğrudan müvekkil ya da iş hayatında temas ettiğiniz kişilere güven veren donanımlı avukatlar olunması gerekmektedir.

Dinleme yeteneğinizi geliştirin. Müvekkillerinizi ya da diğer iş ortaklarınızı dikkatli ve doğrudan dinlemelisiniz. Konuşma boyunca ne söylediklerini tanımlamaya çalışın. Takım çalışmaları veya müvekkillerin memnuniyetinin daimiliği açısından çok önemlidir.

Müvekkilleriniz ile devamlı diyalog halinde olun. Sizden bilgi talep edildiğinde çok hızlı bir şekilde bilgilendirmeyi gerçekleştirin. Değişen durumlarda yine aynı şekilde gerekli bilgilendirmeyi mutlaka yapın.

Pozitif ve gerçekçi bir tutum sergileyin. Müvekkillere gerçek dışı bilgilendirmelerde kesinlikle bulunmayın. Dosya ile ilgili zamanında doğru bir bilgilendirme yapın.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 8.DİĞER AVUKATLARIN DENEYİMLERİNDEN YARARLANIN

 

Tecrübeli ve deneyimli avukatların bilgilerinden yararlanarak kendinizi geliştirin. Bu alanda uluslararası makale ve avukatları da mutlaka takip edin. Son yıllarda sosyal medyanın gelişmesi ile bu işlem çok daha kolaylaştı. Sosyal medya aracılığıyla hem daha hızlı hem de çok fazla bilgiye ulaşılması mümkün.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 9.DERNEK VE AVUKATLIK ÖRGÜTLERİNE ÜYE OLUN

 

Gelişmiş toplumlarda insanlar, yaşadıkları çağın sorunlarıyla mücadele ederken bu sorunlarını bireysel olarak çözme noktasında zorlandıklarında bir araya gelerek çözmeye çalışmışlardır. Çoğu zaman bu uğraşılar verimli sonuçlar doğurmuş ya da yeni yolların açılmasına sebep olmuştur. Mesleğin ya da hayatın içinde yaşanılan zorluklar daha tecrübeli meslektaşların desteği ile aşılabilir. Dernek ve avukatlık örgütleri bu açıdan oldukça destekleyicidir. Bir araya gelerek sorunları çözmeye çalışmak grup içerisinde bir sinerji yaratır.

 

AVUKATLARA ÖNERİLER 10.ON PARMAK KLAVYE YAZIMINI ÖĞRENMEK

Bilgisayar kullanıcıları için özellikle işi klavyede olan mesleğe yeni başlayan genç avukatlar için hız çok önemlidirOn parmak klavye kullanmak normal klavye kullananlara oranla çok büyük avantaj sağlar. On parmak klavye kullanmanın faydaları arasında en bariz ön plana çıkanın klavyede hızlanmak olduğunu söylemek mümkündür. İçinde bulunduğumuz ve yaşadığımız teknoloji çağında hızlı olmak her şeyde bizlere avantaj sağlar. Klavyeyi hızlı kullanan ve bunu kullanmayı bilen kişiler normal klavye kullananlara göre çok daha az yorulur.

On parmak klavye bilen kişilerin avantajı bu tür klavye kullanan kişiler ellerini klavyeden hiç kaldırmadan yazdıkları için kol kasları diğer yazanlara göre çok daha az yorulur. Klavyede tüm tuşların yerlerini ezbere bildiği için hiç yorulmadan ve hata yapmadan kısa dokunuşlarla işlerini kolayca bitirir. On parmak klavye kullanan kişinin en büyük avantajı zamandan tasarruftur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap