Tazminat HukukuARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

Araç hasar kaydı sorgulama, ikinci el araç satın almak isteyen alıcıların çok sık başvurduğu bir sorgulama yöntemidir. Araç hasar kaydı sorgulama sayesinde alıcılar, almak istedikleri aracın geçmişte geçirdiği kaza ve hasar kayıtlarını inceleyerek araç hakkında fikir sahibi olurlar. Araç hasar kaydı sorgulama, bilinçli bir alıcı için çok önemlidir. Zira bu sayede adil fiyatlarla bilinçli bir alışveriş yapmanın yanı sıra aracın geçmişini bilmek de sürücüler için güvenli bir sürüş sağlayacaktır.

Harbiye Hukuk Bürosu olarak bu yazımızda “araç hasar kaydı nasıl sorgulanır?” sorusunun cevabı ile araç hasar kaydı sorgulama hakkında da detaylı bilgiler vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

ARAÇ HASAR KAYDI NEDİR?

Araç hasar kaydı nasıl sorgulanır sorusuna geçmeden önce, araç hasar kaydı hakkında bir tanım yapmak gerekir. Araç hasar kaydı, aracın geçmişte geçirdiği kaza ve hasar kayıtlarının detaylarını içeren bir belgedir. Bu belge, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından TRAMER sistemi üzerinden tutulmaktadır. Araç hasar kaydında şu bilgiler yer alır;

 • Kaza Tarihi
 • Kaza Yeri
 • Hasar Tutarı
 • Değişen Parçalar
 • Eksper Raporu
 • Kusur Oranları

Araç hasar kaydının çeşitleri vardır. Bunlar ise;

 1. Hasar Kaydı: Aracın kaza sonucunda hasar görmüş ve onarılmış olması durumunda verilen kayıt.
 2. Ağır Hasar Kaydı: Aracın kaza sonucunda onarım masraflarının araç değerinin %70’ini aşması durumunda verilen kayıt.
 3. Pert Kaydı: Aracın kaza sonucunda kullanılamaz hale gelmesi durumunda verilen kayıt.

ARAÇ HASAR KAYDI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Araç hasar kaydı sorgulama, pek çok açıdan önem taşır. Bir kere, satın alınacak olan aracın geçmişini bilmek, bilinçli bir alışveriştir. Bu sayede alıcılar tercihlerine göre kazalı ve hasarlı araçları tespit edip uzak durabilir. Bununla birlikte aracın kazaya karışma sıklığı, o araç hakkında da bir fikir verecektir. Kaza ve hasarlardan sonra hangi parçalar değişmiş gibi bilgiler de güvenli bir sürüş için oldukça önem arz edecektir. Araç hasar kaydı sorgulama ile potansiyel riskleri önceden görebilir, buna ilişkin önlemler alınabilecektir.

Bunun yanı sıra sigorta açısından da prim ödeme farkları doğmaktadır. Belirtelim ki araç hasat kaydı sorgulama sonucuna göre sigorta sözleşmesinde ödenecek olan prim miktarı değişiklik gösterir. Araçta meydana gelen hasar kaydı, sigorta şirketlerinin rizikoyu üstlenme görevinden uzaklaşmasını sağlayabilir, sözleşme yapmaktan çekinebilirler. Araç hasar kaydı sorgulama ile bu riskin de önüne geçilebilir.

Araç hasar kaydı sorgulama, bir aracın geçmişini ve güncel durumunu öğrenmek için kullanılan önemli bir uygulamadır. Gerek sigorta açısından gerek güvenli sürüş açısından pek çok riske karşı önlem almayı sağlar.

ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

Araç hasar kaydı sorgulama için birden fazla yöntem vardır. SMS ile araç hasar kaydı sorgulama, SBM Web sitesi üzerinden araç hasar kaydı sorgulama, e-Devlet üzerinden sorgulama uzaktan yapılabilir veya detaylı araç hasar kaydı sorgulama servisleri üzerinden araç hasar kaydı sorgulama yapılabilir.

 1. SMS ile Araç hasar kaydı nasıl sorgulanır? SMS ile araç hasar kaydı sorgulama, TURKCELL, TÜRK TELEKOM veya VODAFONE hatları üzerinden 5664’e SMS atarak sorgulama yapılabilir. Örneğin, araç hasar kaydı sorgulama için sorgulama yapmak istenen aracın plakası yazılır ve 5664’e SMS olarak iletilir. Değişen parçaları öğrenmek için ise yine 5664’e PARCA (plaka) (kaza tarihi) yazılır.  Belirtmek gerekir ki bu yöntem ücretlidir ve fiyatı 95 TL’dir.
 2. SBM Web sitesinden Araç hasar kaydı nasıl sorgulanır? SBM sitesi üzerinden araç hasar kaydı sorgulama ise sitenin anlaşmalı olduğu Sigortam360.com ile yapılmaktadır. Aracın plakası yazılarak sorgulama yapılması mümkündür. Üye olmadan yapılan araç hasar kaydı sorgulama ücreti 93 TL’dir. Siteye ulaşmak için: http://www.sbm.org.tr/tr/web-sorgulama
 3. E-Devlet üzerinden araç hasar kaydı nasıl sorgulanır? E-Devlet sistemi üzerinden arama çubuğuna “Trafik Sigortası Sorgulama” yazarak araca ait trafik poliçesine ve hasar kayıtlarına erişim sağlamak mümkündür. E-Devlet üzerinden araç hasar kaydı sorgulama ücretsizdir.
 4. Detaylı Araç Hasar Kaydı Sorgulama Servisleri üzerinden araç hasar kaydı nasıl sorgulanır? Araç hasar kaydı sorgulama servisleri de online şekilde çalışmaktadır. Kendi sitelerinden başvurulur. Ücretleri servise göre değişiklik gösterebilir.

Araç hasar kaydı sorgulama şasi numarası üzerinden de yapılabilir. Fakat hemen belirtelim ki bu şekilde yapılan sorgulama işleminde araç plakası değiştiyse hasar kaydına ulaşılamayabilir.

ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA YÖNTEMLERİ

Araç hasar kaydı, plaka veya şasi numarası sorgulanarak yapılabilir. Plakadan araç hasar kaydı sorgulama yapıldığında aracın hasara sebep olan kazaları ve tarihleri, gerçekleşen hasarlar, hasarların maddi değeri hakkında bilgiler edinilir. Söylemeyelim ki şasi numarası üzerinden sorgulamada da bu veriler gözükecektir ancak aracın plakası değiştiyse kayıtlara ulaşılamayabilir. Bu nedenle araç hasar kaydı sorgulamalarının plakadan yapılması daha garanti bir yoldur. Plakadan araç hasar kaydı nasıl sorgulanır sorusuna aslında yukarıda cevap vermiştik. Burada ise yukarıda yazılanları daha detaylandıralım.

SMS ile ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

Plaka ile araç hasar kaydı sorgulama, ilk olarak araç plakasını bitişik halde yazıp “5664” e SMS göndererek yapılır. Bu yöntem ile aracın plakası değişmiş dahi olsa hasar kayıtları yer alacak şekilde telefona SMS olarak gelecektir. SMS ücreti, yıllık olarak değişkenlik gösterse de 2024 yılı için ücret 95 TL olarak belirlenmiştir.

Araçta değişen parçaları görmek için de SMS mümkündür. Bunun için mesaj metnine “PARCA” yazıp boşluk bırakarak plaka numarası bitişik halde yazılır ve 5664’e sms gönderilir.  Kısa bir süre sonra araçta değişen parçalar ve hangi parçanın hangi tarihte değiştiği telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilir.

Eksper raporu olan kazalara ilişkin olarak hasarlı parçaları ve değişim durumlarını görmek için mesaj metnine “PARCA” yazıp boşluk bırakarak araç plakasını bitişik şekilde yazmanın yanı sıra bir boşluk daha bırakarak “hasar tarihi” yazılır ve 5664’e kısa mesaj olarak iletilir.

Son olarak, araçta değişen parçaların olması halinde hasarın oluştuğu tarih ile birlikte yapılan tüm parça değişimleri, değişen parçaların isimleri ve değişim fiyatlarını görmek için “PARÇA” boşluk “plaka bilgisi” boşluk “kaza tarihi bilgisi” yazarak 5664’e SMS gönderilmelidir.

Araç hasar kaydı sorgulama SMS ile yapılıyorsa belirtmekte fayda var ki bütün operatörlerden 5664’e mesaj iletilerek yapılabilir.

E-DEVLET ile ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

E-Devlet Kapısı üzerinden de araç hasar kaydı sorgulama mümkündür. Adım adım şu şekildedir;

 1. E-Devlet’e girilir ve T.C. Kimlik No ve şifre ile giriş yapılır.
 2. Arama çubuğuna “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” yazılır.
 3. Ekrana gelecek olan “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama” başlığına tıklanır.
 4. Açılan yeni pencere boşluğuna plaka numarası yazılır ve “sorgula” kutucuğuna tıklanır.
 5. İşlem sonunda aracın hasar kayıtları, hasarların maddi değerleri, hasarın gerçekleştiği tarih, hasara sebep olan kaza nedeni ve tarihi görüntülenecektir.

SİGORTAM360 ile ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

Sigortam360, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile birlikte çalışan bir sorgulama merkezidir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi WEB sitesine girerek de Sigortam360 sorgulama ekranına ulaşmak mümkündür. Burada da çevrimiçi (online) olarak araç hasar kaydı sorgulama yapılabilir.  Adım adım sıralı işlemler şu şekildedir;

 1. Ana sayfanın sağ üstünde bulunan “giriş yap’’ sekmesine tıklanır.
 2. Açılan tabloya E-posta adresi ve üye kullanıcını şifreni yazarak “üye girişi’’ kutucuğuna tıklanır.
 3. Ekranın en üst bölümünden “sorgular’’ sekmesine ardından açılan liste üzerinden “hasar sorgula’’ başlığına tıklanır.
 4. Ekrana gelen boşluk üzerine araç plaka numarasını yazıp, “hemen sorgula” kutucuğuna tıklanır.
 5. İşlem sonunda araç hasar kaydı, detaylı olarak görüntülenecektir.

TRAMER ile ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

TRAMER ile araç hasar kaydı sorgulamak için de bir üstteki yöntem olan Sigortam360 ile araç hasar kaydı sorgulama neredeyse aynıdır. Zira burada da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesine girerek Sigortam360’a tıklanır. Bu kez fark olarak ana sayfadan üye olmak gerekir.  Üyelik adımları ise şu şekildedir;

 1. Ana sayfadan “üye ol” sekmesi seçilir.
 2. Açılan tablo üzerinden şehir, e-posta, isim, soy isim, doğum tarihi, yeni belirlenen bir şifre seçilip “üye ol” sekmesine tıklanır.
 3. İşlemin ardından sorgula butonuna tıklayıp araç hasar kaydı sorgulama işlemi yapılabilir.

ÇAĞRI MERKEZİ ile ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

Çağrı merkezi üzerinden de araç hasar kaydı sorgulamak mümkündür. Bunun için “11890” Alo çağrı merkezi aranarak araç plaka bilgisi ve T.C kimlik numarası aktarılır. Ardından araç hasar kaydı sorgulamak istediğinizi belirterek çağrı merkezi temsilcisi tarafından istenen bilgiler tarafınıza aktarılacaktır.

PLAKADAN ARAÇ HASAR KAYDI NASIL SORGULANIR?

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama, şasi numarasıyla hasar kaydı sorgulamaktan çoğu zaman daha garanti bir yöntemdir. Zira aracın plakası değiştiyse şasi numarası üzerinden hasar kaydı sorgulama bazen mümkün olmayabilmektedir.

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama da yine SMS yoluyla yapılabildiği gibi E-Devlet veya SBM sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Bununla birlikte çağrı merkezini (Alo 11890) arayarak da plakadan hasar kaydı sorgulanabilmektedir.

E-DEVLET ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

E-Devlet, hayatımıza girdiğinden beri pek çok kolaylık sağlayan bir sistem olmuştur. Araç hasar kaydı sorgulama da yine E-Devlet Kapısı’nın hayatımıza getirdiği kolaylıklardan biridir. E-Devlet arama çubuğuna “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” yazılarak “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama” başlığına tıklanır. Burada açılan pencereden plaka bilgisi yazılarak araç hasar kaydına ulaşmak mümkündür.

ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

HARBİYE HUKUK BÜROSU OLARAK ARAÇ DEĞER KAYBI HUKUKİ HİZMETLERİMİZ

Harbiye Hukuk Bürosu olarak hukuki anlamda çok geniş bir yelpazede hem danışmanlık hizmeti veriyor hem de avukatlık yapıyoruz. Hepsi birbirinden deneyimli ve alanlarında uzman avukatlarımızla birlikte hukukun birçok alanında yıllardır vermiş olduğumuz hizmet bizleri gururlandırmaktadır. Bunun yanı sıra internet sitemiz üzerinden bizlere ulaşabilir, yazmış olduğumuz makalelerimizi okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Araç değer kaybı, sigorta hukuku ve sözleşmeler hukukunun insanların karşısına uygulamada çok sık çıktığı bir gerçektir. Bu anlamda yazı konumuz olan “araç hasar kaydı sorgulama” da araç değer kaybının bir parçası olarak karşımıza çıkar. Elbette ki bu gibi püf noktaları bilmek büyük kolaylıklar sağladığı gibi hak kayıplarının da önüne geçmektedir. Ayrıca hasar kaydı sorgulamak, bilinçli bir tüketim için oldukça önemlidir. Zira ikinci el bir araç satın alacak kişi, aracın geçmişi hakkında bilgi sahibi olmalıdır ki ileride doğabilecek sorunlara karşı önlem alabilsin.

Harbiye Hukuk olarak, sizlere haklarınızı göstermeye uğraşıyor, haklarınızı korumak için çaba sarf ediyoruz. Bu konu veya daha farklı konularda bilgi almak için bizleri arayabilir, ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

                                                                                               Ahmet Eren SOLMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap