Tazminat HukukuARAÇ AĞIR HASAR KAYDI NEDİR

Günümüzde Birçok Kişi Yeni Bir Araç Almak İsterken 0 Araç Mı? İkinci El Araç Mı İkileminde Kalıyor 0 Araçların Pahalılığı Göz Korkuturken İkinci El Araç Almayı Tercih Edenleri İse Bir Dizi Soru Karşılıyor. Alınan İkinci El Araçların Ne Kadar Güvenilir Olduğu Da Kullanıcılar Tarafından Merak Konusu Oluyor… Kullanıcılar Araç Sahibi Olurken Araçla İlgili Ayrıntılı Bilgiyi Nasıl Alacaklarını Ve Nerelerden Araç Sorgusunu, Araç Ağır Hasar Kaydı Sorgusunu Yapabileceklerini Merak Ediyorlar.

Araç Ağır Hasar Kaydı Nedir? Araçta Ağır Hasar Var Mı? Aracın Ağır Hasar Kaydı Var Mı? Var İse Araç Ağır Hasar Kaydını Nasıl Öğrenebilirim ?Araç Ağır Hasar Kaydı Nedir? Ağır Hasar Kaydı Nedir, Ağır Hasar Kaydı İle Pert Kaydı Arasındaki Farklar Nedir Gibi Sorularla Araç Sahipleri Kafa Karışıklığı Yaşıyor. Bu Yazımızda Harbiye Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Olarak Kafanızdaki Soru İşaretlerini Gidererek Araç Ağır Hasar Kaydı Nedir, Araç Ağır Hasar Kaydı Nasıl Anlaşılır Gibi Sorularınızı Ayrıntılı Şekilde Yanıtlayacağız.

1.     AĞIR HASAR KAYDI NEDİR?

Araç Ağır hasar kaydı, yaşanan talihsiz bir kaza sonucunda kaza yapan aracın çeşitli bölgelerinde ciddi düzeyde zarar meydana gelmesidir. Araç Ağır Hasar kaydı ile pert kaydı zaman zaman karıştırılsa da aynı anlama gelmemektedirler eğer hasarın boyutu %70 ve %70’in üstünde çıkarsa bu noktada pert kaydı denen kayıt tutulmaktadır. Halk tabirine aracın perte çıkması da araç ağır hasar oranını aşan araçlar için kullanılan bir tabirdir.

2.     ARAÇ AĞIR HASAR NASIL OLUŞUR? ARAÇ AĞIR HASAR KAYDI NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Ağır hasar aracın yaşadığı bir kaza sonucunda meydana gelir. Bir doğal afet sonucu, Trafikte ilerlerken ve hatta hatta otoparkta park halindeyken bile bir kaza ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve yaşanan kaza sonucunda araçta hasarın meydana geldiği bölgelere göre ve hasarın düzeyine göre belirlenen ölçütlerle araçta ağır hasar oluşmuş olur.

3.     ARACIN AĞIR HASARLI SAYILMA KOŞULLARI NELERDİR?

Bir aracın ağır hasarlı sayılması için araçta belirli bir düzeyde hasar kaydı tespit edilmesi gerekmektedir aracın ağır hasarını tespit etmek için ise hem güvence kaynağı olarak hem tespit mekanizması olarak ekspertiz kurumu devreye girmektedir. Kimi kullanıcılar ekspertiz hizmetlerini kullanmayı gereksiz masraf olarak görüp tercih etmese de Ekspertiz incelemesi esnasında yetkili kişiler tarafından hasarın boyutu araştırılırken aracın aldığı darbeler, darbelerin oluşma şekilleri göz önüne alınır ve yapılan incelemeler sonucunda aracın ağır hasarlı olup olmadığı anlaşılmış olur.

Günümüzde bazı araç sahiplerinin aracın almış olduğu ağır hasarları gidemeden aracı çeşitli yollarla piyasaya sürme maksadı olduğunu görüyoruz bu tarz davranışlar trafikte yer alan tüm canlıların hayatını riske attığı gibi sürücü için de ciddi tehlikeler arz ediyor.

4.     ARAÇ AĞIR HASAR KAYDI TÜRLERİ NELERDİR?

Araç ağır hasar kaydı nedir sorusunun yanında kullanıcıların aklına takılan bir diğer husus da tek tip araç ağır hasar kaydı olup olmadığı kaç tür araç ağır hasar kaydı olduğu konusudur. Bu aşamada karşımıza iki tipte araçar ağır hasar kaydı çıkar.  Bedelsiz araç ağır hasar kaydı ne demek? Bedelsiz araç ağır hasar kaydı nedir? Değişensiz araç ağır hasar kaydı nedir? Değişensiz araç ağır hasar kaydı ne demek? Sorularınızın yanıtını da yazımızın sitemizde bulabilirsiniz.

 • Bedelsiz araç ağır hasar kaydı nedir?

Bedelsiz araç ağır hasar kaydı nedir? Miktarsız hasar kaydı nedir? Rakamsız hasar kaydı nedir? aracın değerini düşüren negatif bir faktör olduğu için araç sahiplerinde bu kaydı yaptırmak çeşitli endişelere sebep olabiliyor. Hasar kaydı raporları ise kazadaki kusur düzeyine göre masraflarını ödeyen taraf açısından ikiye ayrılıyor:

Kazaya karışan taraf kusurlu ise hasar kaydı bedelsiz olur ve kusurlu olan taraf darbe alan aracın masraflarını öder. Bu kayıt türü ile dikkat etmeniz gereken bir konu var ki o da bu kayıt türünün her zaman tramer kaydında gözükmeme ihtimali olmasıdır!

 •  Değişensiz araç ağır hasar kaydı nedir?

Değişensiz araç ağır hasar kaydı nedir? Değişensiz araç ağır hasar kaydında; araç hasarlı olarak kayda geçmektedir fakat! Parça değişimine gerek yoktur. Daha detaylı açıklamak gerekirse kaza akabinde araç hasar almış ve hasar alan bölge/kısım/parça değişmesine ihtiyaç duyulmaksızın tamir edilebilmişse bu araç Değişensiz araç ağır hasar kaydı kategorisine girmektedir.

5.     ARAÇTA AĞIR HASAR KAYDI SORGULAMA NEDİR, AĞIR HASAR KAYDI NEDİR NASIL SORGULANIR?

İkinci el bir araç satın alacaksınız ve hasar alıp almadığını hasar almış ise hasarın ne düzey olduğunu ağır hasar kaydı olup olmadığını merak ediyorsunuz bu unsurların araştırılması araç sahibinin konforlu ve sağlıklı bir sürüş tecrübesi yaşaması bakımından önem arz etmektedir zira araç hasar kaydı nedir sorgulaması yaptığınız takdirde aracınızın sizin teslim almanız dan önce ne gibi işlemlerden geçtiğini, değişen parçalarını, geçirmiş olduğu kazaları öğrenebilirsiniz ve bu da sizi bilinmeyen kaza ve masraflardan korur. Peki araç ağır hasar kaydı sorgulanamanızı nasıl yapabilirsiniz? Bu konuda birçok yöntem mevcuttur.

 • İlk ve basit yönteminiz E-Devlet sorgulaması yapmak!

E-Devlet sitesine bilgilerinize giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler kısmına gelip ardından Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama sekmesi sayesinde araç sorgulamanız mümkün.

 • Bir diğer basit yol SMS Sorgulaması!

Telefonunuzdaki SMS gönderme simgesine/uygulamasına tıklayın ve ardından

5664’e büyük harflerle KAZA yazıp boşluk bırakarak araç plakasını yazın mesajı gönderdiğiniz takdirde araçla ilgili tüm bilgiler SMS olarak tarafınıza iletilecektir.

Plaka sorgusu halinde hangi bilgilere ulaşabilirsiniz?

 1. Aracınızın kaza geçirip geçirmediği geçirdi ise geçirdiği kazalar
 2. Aracın servis dönemleri
 3. Aracınızın sigorta poliçesi, kaza bilgileri
 4. Araç parçaları ve orijinallik durumları hakkındaki bilgi Ve daha birçok bilgiye ulaşmanız mümkün.

6.     ARAÇ HASAR KAYDI İLE PERT KAYDI AYNI ŞEY MİDİR?

Akıllara takılan bir diğer soru ise pert kaydı ile hasar kaydının aynı şey olup olmadığıdır. Pert kaydı ile hasar kaydı aynı anlama gelmemektedirler. Kazayı yapan aracın tamirat masrafı o aracın piyasa değerinin %70’inden az ise bu kayıt türü hasar kaydıdır. Çıkan tutar yani masraf aracın piyasa değerinin %70’inden fazla ise pert kaydı denen kayıt şeklinde kaydolunur. Bilmelisiniz ki! Hasar kaydı olan araçların trafiğe çıkması yasak değildir ancak Pert kaydı olan araçların trafiğe çıkması yasaktır.

7.     AĞIR HASAR KAYDININ ARAÇ DEĞERİNE ETKİSİ NEDİR?

Kullanıcıların merak ettiği bir diğer unsur da ağır hasar kaydının araç değerine nasıl bir etkisi olacağıdır. Yukarıdaki yazılarımızda da anlattığımız üzre; ağır hasar kaydı alan araç değerini %70 oranlarına kadar kaybediyordu bu durumda araç sahibini bekleyen bazı sorumluluklar vardır. Eğer araç sahibi aracını yeniden trafiğe çıkarmak istiyorsa aracındaki hasar ve kusurları tamir ettirmeli ve aracı eski haline getirmelidir aksi halde aracın trafiğe çıkması yasak olduğu gibi yasak olmasın haricinde hem diğer sürücüler ve yayalar hem de sürücü açısından sağlıklı olmayacaktır.

·         Peki ağır hasar kaydı alan aracın hasar bedeli nasıl hesaplanır?

Hasarın düzeyini tespit etmek ve buna bağlı olarak hasarın bedelini öğrenebilmek ekspertiz hizmetleri sayesinde mümkündür.

ARAÇ AĞIR HASAR KAYDI NEDİR

ARAÇ AĞIR HASAR KAYDI NEDİR

8.     ARAÇ HASAR KAYDI SİLİNİR Mİ? ARAÇ AĞIR HASAR KAYDI SİLİNİR Mİ? HATALI HASAR KAYDI NEDİR?

Yaşanan talihsiz bir kaza sonucunda aracınızın değer kaybetmesi oldukça can sıkıcı olacaktır bu sebeple akıllara aracın hasar kaydı silinir mi sorusu geliyor. Araç ağır hasar kaydı sildirmek kolay bir yol değildir. Aracın hasar kaydının silinebilmesi için hasar kaydının bir yanlışlıktan ötürü alınmış olması gerekmektedir. Hatalı kayıt bildirimi için başvurmanız gereken kurum Sigorta Bilgi Merkezidir. Aynı zamanda bu işlemin yapılabilmesi için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeleri sayacak olursak:

 • Hasarın alındığı tarihin bilgisi
 • Araç plakası
 • Şasi numarası
 • Cep telefon

Bu belgeler Sigorta şirketine iletildikten sonra konu ile daha ayrıntılı bilgiyi Sigorta şirketinden alabilirsiniz Bunun yanında Harbiye Hukuk Bürosu tazminat hukuku, tüketici hukuku, ceza hukuku ve daha birçok branşta danışmanlık ve avukatlık hizmetlerimiz sayesinde aklınıza takılan konularda bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular:

SMS ile Araç Ağır Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefonunuzdaki SMS gönderme simgesine/uygulamasına tıklayın ve ardından 5664’e büyük harflerle KAZA yazıp boşluk bırakarak araç plakasını yazın mesajı gönderdiğiniz takdirde araçla ilgili tüm bilgiler SMS olarak tarafınıza iletilecektir.

ERP Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Araç hasar bilgilerinin ekspertiz raporunda ayrıntılı bir şekilde yer almasına ERP ağır hasar kaydı denir.

Ağır Hasar Kaydı Olan Araç Alınır Mı?

Ağır hasar kaydı olan araçların alınmayacağına dair bir önyargı olsa da hukuken bu araçların alınıp satılması ve kullanması ile ilgili bir yasak söz konusu değildir. Bu konudaki tek ayrıntı ağır hasar kaydı alan aracın ihtiyacına binaen tamir işlemlerinin yapılmış olmasıdır. Gerekli tamir işlemlerinin yapılmasının ardından araç trafiğe çıkabildiği için almak isteyen kullanıcıların da alıp kullanmasına hazır hale gelmiş olur.

Ağır Hasar Kaydının Etkisi Nedir?

Yukarıda da açıkladığımız gibi hasar kaydının araca en büyük etkisi araç sahibine tamir aşamasında bazı maddi külfetler yaratması olacaktır ancak gerekli işlemler yapıldığı takdirde ağır hasar kaydı ifadesinin aracın değerinde yarattığı olumsuz etki de azalacaktır

Ağır Hasar Kaydının Olması Trafik Sigortasını Etkiler Mi?

Bazı kesimlerce ağır hasar kaydının trafik sigortasını etkileyeceği düşüncesi vardır. Ağır Hasar kaydı alan araçların sorun çıkarma ihtimali 0 bir araca göre daha yüksek olacağından kullanıcıların, bazı sigorta şirketleri tarafından normale göre daha yüksek fiyatlarla anlaştığı görülmektedir ancak bu her sigorta şirketinin bu şekilde bir politika izlediği anlamına gelmemektedir.

Ağır Hasar ile Pert Arasındaki Fark Nedir?

Pert kaydı ile hasar kaydı aynı anlama gelmemektedirler. Kazayı yapan aracın tamirat masrafı o aracın piyasa değerinin %70’inden az ise bu kayıt türü hasar kaydıdır. Çıkan tutar yani masraf aracın piyasa değerinin %70’inden fazla ise pert kaydı denen kayıt şeklinde kaydolunur.

HARBİYE HUKUK BÜROSU SİGORTA HUKUKU HİZMETLERİMİZ…

Harbiye Hukuk Bürosu İstanbul avukatlık, İstanbul hukuk hizmetlerimiz ile profesyonel kadrosu sayesinde yurt içi ve yurtdışı birçok hukuki soru ve sorunlarınızda size akılcıl çözüm yolları sunuyor… Dilerseniz iletişim kanallarımızdan bize aracınızın ağır hasar kaydıyla ilgili süreci yönetme, araç ağır hasar kaydı sildirme ve daha birçok konuda danışabilirsiniz.

Fatma Melis Yaralı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap