İNTERNET DOLANDIRICILIĞI MAĞDURLARI

İnternet dolandırıcılığı suçu, İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber kötü niyetli kişilerin insanları mağdur etme yöntemleri de çeşitlilik kazanmaya başladı. Her gün bir başka mağdurun şikayeti ile gündeme gelen internet dolandırıcılığı, dolandırıcılar tarafından rağbet gören bir yöntem haline geldi. Kişisel verilerin sızdırılması ile başlayan süreç, kişisel verilerin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasıyla beraber birçok insanın mağduriyetine yol açtı. İnternet dolandırıcılığı, internetin hayatımızın her anından yer aldığı düşünüldüğünde failler tarafından kolaylıkla işlenebilen bir dolandırıcılık yöntemi haline geldi. Zira bu suç niteliği itibariyle internet ortamında kolayca işlenebilmektedir.

İnternet dolandırıcılığı yapan kişilerin mağduruysanız dolandırıcılık suçuna ilişkin dilekçe üzerinden hareket etmek önemlidir. Gelecekte hak veya zaman kaybı yaşanmasına sebep olabileceğinden dolayı tecrübeli bir ceza avukatından dilekçe hususunda ve sonraki sürecin takibi noktasında yardım almak son derece yararlı olacaktır. Sizler de internet dolandırıcılığı mağduruysanız buraya tıklayarak iletişime geçebilir ilgili kişiler hakkında yasal süreci başlatabilirsiniz.

DOLANDIRICILIK SUÇU NEDİR?

Dolandırıcılık suçu, aldatıcı davranışlarla bir kişinin kandırılması, kandırılan kişinin veya başkasının zararına olarak dolandıranın veya başkasının menfaat sağlamasıyla işlenir. Bu suça dair açık bir tanımlama yapmak gerekirse, kişinin hileli hareketlerle menfaat elde etme amacı güderek aldatma işlemesidir. Suçun işlenmesi için sadece kendi çıkarına menfaat sağlaması şart değildir; bir başkasının lehine de menfaat temin edebilir.

Bu suç, Türk Ceza Kanunu’nda malvarlığına karşı işlenen suçlar kategorisinde düzenlenmiştir. Nitelikli dolandırıcılık suçu ise suçun, ilgili başlıkta belirtildiği üzere özel unsurlar içinde işlenmesidir. Suçun nitelikli halleri, Türk Ceza Kanunu madde 158’de ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Kanunun 159. Maddesinde ise hukuki bir ilişkiye dayalı alacak tahsil etme amacıyla dolandırıcılık suçunun işlenmesi düzenlenmiştir; bu düzenleme, suçun daha hafif bir halini ifade eder.

DOLANDIRICILIK SUÇU NASIL OLUŞUR? UNSURLARI NELERDİR?

Basit ve nitelikli dolandırıcılık suçu, çeşitli yöntemlerle işlenebilen bir suç olup, serbest hareketli bir yapıya sahiptir. Ancak bu suçun işlenmesinde 2 farklı unsur vardır onlar şu şekildedir:

Maddi Unsur:

  •  Fail:

Dolandırıcılık suçunda herkes fail olabilir.

  • Mağdur:

Suç, mağdur bakımından özel bir özellik göstermez. Malvarlığı zarar gören gerçek kişiler suçun mağduru olabilir. Suçun faili ile kendisine yarar sağlayan kişi aynı olmak zorunda değildir. Kanun, “kendisine veya başkasına yarar sağlayan” ifadesiyle bu durumu açıklamıştır. Önemli bir husus, dolandırılan kişi ile malvarlığında zarara uğrayan kişinin aynı olmasının gerekmemesidir. Örneğin, market çalışanını dolandıran kişi hileli davranışı çalışana karşı gerçekleştirse de, malvarlığı zarara uğrayan kişi market sahibi olabilir.

  • Suçun Konusu:

Dolandırıcılık suçunun konusu, failin kendisi veya başkası için elde ettiği ekonomik yarardır. Bu yarar, malvarlığına ilişkin herhangi bir değeri içerebilir. Kanun, “kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan” ifadesiyle herhangi bir özellik aranmadığını belirtir. Bu yarar, taşınır, taşınmaz, hatta alacak hakkı olabilir.

Manevi Unsur:

Bu suç genel kastla işlenir. Failin, hileli davranışlarla bir kişiyi aldatıp, mağdurun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamayı bilme ve isteme durumu gereklidir. Özel kast aranmaz; dolayısıyla, failin, hile ile mağduru hataya düşürebileceğini tahmin ettiği halde bunu göze alıp, yarar sağlamayı kabul etmesi durumunda da suç işlemiş olacaktır.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI SUÇU NEDİR?

Gerek internet bankacılığı işlemlerinde gerekse internet üzerinden kredi kartları ve kişisel bilgiler girilerek yapılan her harcamada, elektronik ortamda bir iz bırakılmaktadır. Kötü niyetli bir kişi veya hacker, bu izi takip ederek kişilerin banka bilgilerini ele geçirebilir. Bu elde edilen bilgiler, internet üzerinden dolandırıcılık yapmanın temelini oluşturur. İnternet siteleri, sıkı önlemler alsalar da hackerlar, bu önlemleri aşmanın bir yolunu bulabilmektedir, bu da internet üzerindeki dolandırıcılık eylemlerini artırmaktadır.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI ÖRNEKLERİ NELERDİR?

Elektronik ortamda bıraktığımız izlerle ortaya çıkabilen internet dolandırıcığının birden fazla farklı yöntemi vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

  1. Phishing (Oltalama):

Kullanıcılara resmi bir kurum, banka veya şirket gibi görünen sahte e-posta veya web siteleri aracılığıyla kişisel bilgilerini çalmaya çalışan bir yöntem.

  1. Çevrimiçi Alışveriş Dolandırıcılığı:

Sahte çevrimiçi mağazalarda alışveriş yapan kişileri kandıran, ödeme alıp ürün göndermeyen veya sahte ürünler gönderen dolandırıcılık türü.

  1. Sosyal Medya Dolandırıcılığı:

Kullanıcıları sahte kampanyalar, çekilişler veya arkadaşlarınızdan gelen güvenlik sorunları bahanesiyle kandıran dolandırıcılık.

  1. Ransomware (Fidye Yazılımı):

Bilgisayar sistemlerini ele geçirip dosyaları kilitleyen, ardından fidye talep eden zararlı yazılımlar kullanarak yapılan bir dolandırıcılık türü.

  1. Kimlik Hırsızlığı:

Kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirerek, kredi kartı açma, banka hesaplarına ulaşma veya başka dolandırıcılık faaliyetleri için kullanma yöntemi.

  1. İkili Opsiyon Dolandırıcılığı:

Sahte finansal işlem platformları üzerinden kullanıcıları yatırım yapmaya teşvik eden, ancak aslında paralarını çalan bir dolandırıcılık türü.

Bu örnekler, internet dolandırıcılarının kullanıcıları farklı yöntemlerle kandırdığı çeşitli senaryolardır. Internet kullanıcıları, güvenlik önlemlerini alarak ve şüpheli durumlarda dikkatli olarak bu tür dolandırıcılıklardan korunabilirler.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI SUÇU NASIL İŞLİYOR?

Dolandırıcılar, sıkça kullanılan bir yöntemle kendilerini polis, savcı, hâkim gibi kamu görevlisi olarak tanıtarak insanları kandırmaya çalışırlar. Sizi arayarak, banka hesabınızın terör örgütleri tarafından kullanıldığını iddia ederler ve bu gibi ifadelerle sizi endişelendirerek para transferi yapmanızı, kart şifrenizi veya kimlik bilgilerinizi vermeye ikna etmeye çalışırlar.

Güveninizi kazanmak için dışarıdan ele geçirdikleri kredi kartı numarası veya iletişim bilgilerinizi kullanarak bankacılık işlemleri için gerekli olan şifrelere ulaşmaya çalışırlar. Sizi “Kredi kart aidatı ve kredi dosya masraflarını bankadan iade alırız.” Şeklindeki söylemleriyle kandırarak hassas bilgilerinizi isteyebilirler.

Ayrıca, dolandırıcılar sosyal medya hesaplarınızı ele geçirerek kendilerini siz gibi göstermeye çalışabilirler. Hesabınıza erişim sağladıktan sonra, gerçek hesap sahibinin arkadaşları ve ailesiyle iletişim kurabilir ve bu ilişkiyi kullanarak onları borç para, kredi kartı bilgileri veya banka detaylarını paylaşma konusunda manipüle edebilirler. Dolayısıyla, bu tür durumlarda dikkatli olmak ve kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçınmak önemlidir.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI MAĞDURLARI NE YAPMALI?

TCK m. 158/1-f hükmü, dolandırıcılık suçunun nitelikli halini, “bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle” düzenlemektedir.

İnternet dolandırıcılığı mağdurları, ödeme yapılan banka ile hemen iletişime geçmeli ve işlemi durdurmak üzere bloke talebinde bulunmalıdır. Sonrasında, suçun işlendiği yerdeki savcılık veya kolluk makamlarına başvurarak durumu bildirmeli ve şikayetçi olmalıdır.

Anonim ve sahte hesaplar aracılığıyla gerçekleşen internet dolandırıcılığı durumunda, failin kimliğini belirlemek için IP bilgileri önemlidir. Bu nedenle iletişimin gerçekleştiği tarih ve saat bilgileri net olarak belirlenmelidir.

Malvarlığına yönelik suçu CMK m. 158’e göre savcılık veya kolluk birimlerine şikayet etmek önemlidir. Süreç daha hızlı ilerlemesi adına şikayet doğrudan savcılığa yapılabilir. Ancak suç, şikayete bağlı olmadığından mağdurun doğrudan savcılığa başvurması da mümkündür.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI MAĞDURLARI ŞİKAYETİ NEREYE VE NASIL YAPABİLİR?

En yakınınızdaki karakola veya savcılığa giderek ilgililer hakkında şikâyetçi olabilirsiniz. Basit dolandırıcılık suçları uzlaştırmaya tabiidir. Basit dolandırıcılık suçu mağduruysanız şikâyetçi olduktan sonra dosyanız uzlaştırma bürosuna gönderilerek uzlaştırma süreci başlatılır.

Eğer uzlaşma sağlanamadıysa soruşturmaya devam edilir ve savcılık tarafından iddianame hazırlanması ile yargılama sürecine geçilir.

Şikâyetçi olmanız bu suç nedeniyle hakkınızda yapılan icra takibini veya açılmış olan davaları kendiliğinden durdurmayacaktır. Eğer bu suç nedeniyle hakkınızda yapılan icra takibi veya açılmış davanız varsa bunları ayrıca takip etmeniz gerekmektedir.

İNTERNET DOLANDIRICILARINA ÖDEDİĞİM PARAYI NASIL ALABİLİRİM?

Eğer internet dolandırıcılarına para gönderdiyseniz, mağdur dolandırıcılık sonucu kaybettiği parayı geri almak için dolandırıcıya karşı icra takibi başlatabilir. Bu süreç, icra dairesi aracılığıyla alacaklı lehine bir icra dosyası oluşturulmasını içerir, bu tür dolandırıcılıklara maruz kaldıysanız manevi tazminat davası da açabilirsiniz.

Dolandırıcılık nedeniyle duyulan manevi zararlar için mağdur, dolandırıcıya karşı manevi tazminat davası açabilir. Bu, psikolojik zararlar ve mağduriyetin telafi edilmesi amacını taşır.

İnternet dolandırıcılığı, nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamına girer. Türk Ceza Kanunu’na göre dolandırıcılık suçu, basit ve nitelikli halleriyle cezalandırılır. Nitelikli dolandırıcılık suçu işlendiğinde, verilecek cezada artışa gidilir. Bu suçun nitelikli hale gelmesi için hileli davranışların çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

TCK 158 madde uyarınca nitelikli dolandırıcılık suçu düzenlenir. Kamu kurumları, banka ve kredi kurumları kullanılarak, bilişim sistemlerinin suça aracı edilmesi, failin kamu görevlileri ile ilişkisi olduğunu öne sürerek menfaat temin etmesi gibi unsurlar, bu suçun nitelikli kabul edilmesine sebep olur.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI SUÇU NASIL SORUŞTURULUR?

Dolandırıcılık suçu, şikayete tabi olmaması nedeniyle Cumhuriyet savcısı tarafından hemen soruşturmaya alınır. Soruşturma kapsamında yeterli kanıt topladığında savcılık, kamu davası açarak suçluları yargılamaya tabi tutar. Dolandırıcılık suçları, ceza davası olarak görülen dava türleri arasında yer alır.

TCK 157 ve TCK 158’e göre dolandırıcılık suçlarına uygulanacak cezalar belirlenir. Bu suçların sonuçları sadece mağdurun zararı değil, aynı zamanda kamunun da zararıdır. Dolayısıyla, devlet savcılık makamı aracılığıyla kamunun zararının giderilmesi ve korunması için harekete geçer. Nitelikli dolandırıcılık suçlarında ise Ağır Ceza Mahkemesi görevlidir.

Ceza miktarlarındaki artışla birlikte, faile verilecek ceza 3 ila 10 yıl arasında değişebilir. Nitelikli dolandırıcılık suçları, failin hileli davranışlarını çeşitli araçlarla gerçekleştirmesi nedeniyle ağırlaştırılır.

Nitelikli dolandırıcılık suçunda, cezanın belirlenmesinde aşağıdaki durumlar önemli bir rol oynar:

– Kamu kurumlarına zarar verilmesi,

– Dolandırıcılığın bilişim sistemleri ile gerçekleşmesi,

– Banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması,

– Sigorta bedeli almak amacıyla nitelikli dolandırıcılığa başvurulması,

– Failin kendisini kamu görevlisi gibi tanıtması,

– Kamu görevlileri ile ilişkisi olduğu iddiasıyla aldatma amaçlı davranışlar.

İnternet dolandırıcılığına karışan kişilere karşı, Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından görülen nitelikli dolandırıcılık suçunda, 3 veya daha fazla kişiyle işlenirse veya suç işlemek amacıyla kurulan bir örgüt faaliyeti kapsamında gerçekleşirse, verilecek cezada artışa gidilir.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI SUÇU DAVA SÜRECİ

Davanız görülmeye başladığında ilgili mahkemeden üzerinde duruşma tarih ve saati yazan bir çağrı kâğıdı alacaksınız. Süreçten haberdar olmak ve haklarınızı etkin bir şekilde kullanabilmek adına değiştirdiğiniz adreslerinizi güncellemeniz de çok önemlidir.

Dolandırıcılık suçunun nitelikli hali (dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle, bilişim sistemleri kullanılarak işlenmesi gibi…) ağır ceza mahkemelerinin görev alanına girmektedir. Basit dolandırıcılık suçunda ise asliye ceza mahkemeleri görevlidir.

Dolandırıcılık suçu nedeniyle uğradığınız zararı failden talep edebilirsiniz. Suçun meydana gelmesinden sonra soruşturma veya kovuşturma aşamasında failin zararı gidermesi halinde alacağı cezada indirim yapılacaktır.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI CEZASI NEDİR?

İnternet dolandırıcılığı yapan kişiler, kullanılan programlar aracılığıyla IP adreslerini ve ulaşılmasını sağlayacak diğer bilgileri gizleyerek yakalanmalarını zorlaştırmaktadır. Yakalanmaları genellikle zaman alsa da, bu kişilerin aldıkları cezalar, gerçekleştirdikleri eylemlerin niteliğine bağlı olarak değerlendirilir. Ancak kanunlar uyarınca bu tür eylemlerde alınacak ceza, en hafif durumda bile 3 yıl hapis cezasından az olmayacaktır. Ceza, işlenen eylemin boyutlarına bağlı olarak 7 yıla kadar çıkabilir. Ağırlaştırıcı sebepler varsa, phishing eylemlerinin cezası 7 yıldan daha fazla olabilir.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI MAĞDURLARININ AVUKATA DANIŞMASININ ÖNEMİ

Harbiye Hukuk Bürosu, ceza avukatlığı alanındaki uzmanlık ve başarılarıyla öne çıkan bir hukuk bürosudur. Deneyimli ceza avukatı kadrosu, çeşitli suç kategorilerinde müvekkillerine etkili savunma stratejileri sunarak adil bir yargılama süreci sağlamaktadır. Büro, müvekkillerine hukuki danışmanlık hizmetleri sunmanın yanı sıra özel savunma stratejileri geliştirerek davanın özgünlüğünü göz önünde bulundurmayı amaçlamaktadır. Yüksek iş ahlakı standartlarına bağlı kalarak güvenilir ve etik kurallara uygun bir hukuki destek sunan Harbiye Hukuk Bürosu, müvekkillerinin haklarını korumak için kararlı bir şekilde çalışmaktadır.

Sultan Dilara Bardi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap