Tazminat HukukuTRAFİK KAZASI TUTANAĞI NASIL TUTULUR

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI NASIL TUTULUR?

Trafik kazası tutanağı tutulması, kaza sonrasında kazanın tarafları arasında mümkündür. Bunun için tutanak belgesi temin edilerek kazaya karışan taraflarca doldurulur. Bu hususta taraflar sıklıkla trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? sorusunu yöneltmektedir.

TRAFİK KAZALARINDA TUTANAK TUTMA İŞLEMİ NEDİR?

Trafik kazasında tutanak tutulması ile kazaya karışan tarafların kazayı içeren ve sorumluluklarını beyan ettikleri belge niteliğindeki tutanak ile kaza sonrasındaki hasarın karşılanması amaçlanmaktadır. Peki trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? bunun için kazaya karışan taraflar trafik kazasında tutanak tutulmasını içeren belgeyi iki nüsha şeklinde doldurarak imzalar.

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI NASIL TUTULUR?

Trafik kazasına karışan tarafların başvurması gereken ilk yol trafik kazasında tutanak tutulmasıdır. Bu hususta kazaya karışan tarafların aklına gelen ilk soru trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? bunun için kazaya karışan taraflar tutanağı iki nüsha şeklinde doldurarak imzalar.

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI TUTACAK KİŞİLER KİMLERDİR?

Trafik kazasında tutanak tutulması tek tarafın sebep olduğu trafik kazalarında söz konusu değildir. Trafik kazasında tutanak tutulması en az iki tarafın dahil olduğu trafik kazalarında mümkündür. Peki trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? bunun için kazaya karışan tarafların ıslak imzasının yer aldığı tutanak iki nüsha şeklinde doldurulur.

POLİS VEYA JANDARMANIN TRAFİK KAZASI TUTANAĞI TUTMASI

Trafik kazasında tutanak tutulması esasen kazaya karışan taraflarca yeterli olup ayrıca polis veya jandarmanın tutanak tutulurken hazır bulunmasına lüzum yoktur. Ancak bazı durumlarda kaza sonrası polis veya jandarmanın olay yerinde hazır bulunması gerekir.

  • Kamu malına ya da araç dışında herhangi bir cisme hasar verilmesi
  • Sürücülerden ya da yayalardan birinin yaralanması
  • Sürücünün alkollü olması
  • Sürücünün ehliyetsiz olması ya da aracı sürmek için ehliyet cinsinin yeterli olmaması
  • Kazaya karışan sürücülerden birinin arabasının trafik sigortası olmaması
  • Kazaya karışan araçlardan birinin resmi bir araç olması
  • Tek taraflı maddi hasarlı bir kaza olması
  • Sürücülerden birinin akıl sağlığından şüpheleniliyorsa

Trafik kazasında tutanak tutulması yalnızca kazaya karışan taraflarca yerine getirilmesi yeterli değildir. Kaza yerinde polis veya jandarmanın hazır bulunması ve trafik kazasında tutanak tutulması bu resmî görevliler tarafından yerine getirilmesi gerekir.

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI DOLDURULURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Trafik kazasında tutanak tutulması sırasında kazanın tespiti tutanağa tarafların beyanları neticesinde doğru bir şekilde yansıtılmalıdır. Peki trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? Bunun için iki nüsha şeklinde temin edilerek tarafların ıslak imzasının yer aldığı tutanağın doldurulması yeterlidir. Trafik kazasında tutanak tutulması ile ancak sigorta şirketince hasarın karşılanması mümkündür. Bu nedenle trafik kazasında tutanak tutulması önem ifade etmektedir.

TRAFİK KAZASI TUTANAĞINA HANGİ BELGELER EKLENİR?

Kazaya uğrayan araç sahiplerinin en sık sorduğu soru trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? Trafik kazasında tutanak tutulması için; tarafların ıslak imzalarının yer aldığı tutanağın doldurulması hasarın tespiti için esasen yeterli olup, ruhsat, kimlik fotokopisi, kazayı belgelendiren fotoğraf, video kayıt gibi deliller de tutanağa eklenebilir.

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI TUTULMAZSA NE OLUR?

Kaza sonrasında meydana gelen hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması için trafik kazasında tutanak tutulması zorunludur. Trafik kazasında tutanak tutulması göz ardı edilirse sigorta şirketi tarafından hasarınızın karşılanması mümkün değildir.

 TUTULAN TRAFİK KAZASI TUTANAĞI NEREYE VERİLİR?

Trafik kazasında tutanak tutulması sonrasında bu tutanak kazadan sonra 5 iş günü içinde ilgili sigorta şirketine teslim edilmelidir. Sigorta şirketi yapacağı değerlendirme sonucu hasar oranını belirler.

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI NASIL TUTULUR

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI NASIL TUTULUR

HARBİYE HUKUK BÜROSU TRAFİK KAZALARINA İLİŞKİN HUKUKİ HİZMETLERİMİZ

Trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? sorusu ve trafik kazasında tutanak tutulması ile ilgili kaza sonrasında kazaya karışan tarafların sıklıkla sorduğu ve ulaşmak istediği tüm konularda Harbiye Hukuk Bürosu Avukatları hukuki hizmet sağlamaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Trafik Kazası Tutanağı Ne İşe Yarar?

Trafik kazasında tutanak tutulması sonrasında sigorta şirketine başvurarak hasarın karşılanmasını sağlamak açısından zorunludur. Peki trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? bunun için kazaya karışan taraflar tutanağı iki nüsha şeklinde doldurarak imzalaması yeterlidir. Trafik kazasında tutanak tutulması göz ardı edilirse sigorta şirketi tarafından zararınızın karşılanması mümkün değildir.

Trafik Kazası Tutanağı E- Devlette Görünür Mü?

Trafik kazasında tutanak tutulması halinde bu tutanak e- devlette görünür. Maddi hasarlı trafik kazasına karışan sürücüler, araç sahipleri ve sigorta acenteleri tutanaklara e-devlet üzerinden erişim sağlayabilir. Böylece tutanakların üzerinde değişiklik yapılmasının önüne geçilir.

Tutanak Tutulurken Belge Eklemek Şart Mı?

Trafik kazasında tutanak tutulması hasarın tespiti açısından esasen yeterlidir. Peki trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? bunun için kazaya karışan taraflar tutanağı iki nüsha şeklinde doldurarak imzalar. Kazanın tarafları dilerse kazaya ait fotoğraf, video kayıt gibi delilleri tutanağa ekleyebilir.

Trafik Kazası Tutanağı Ne Zaman Tutulur?

Trafik kazasında tutanak tutulması genellikle kazanın hemen ardından gerçekleştirilir. Peki trafik kazası tutanağı nasıl tutulur? bunun için kazaya karışan taraflar tutanağı iki nüsha şeklinde doldurarak imzalaması yeterlidir. Ancak kazanın ardından 5 iş günü içerisinde de tutanağın düzenlenip sigorta şirketine teslim edilmesinin mümkün olduğunu hatırlatmak isteriz.

Tutanak Kazadan 1 Gün Sonra Tutulur Mu?

Hasarın karşılanması için kazadan sonra 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine başvuru yapılabileceğinden kazanın ardından 5 iş günü içerisinde trafik kazasında tutanak tutulması ve sigorta şirketine başvurulması mümkündür. Ancak kazanın hemen ardından tutanağın düzenlenmesinin hasarın tespiti adına daha uygun olacağını hatırlatmak isteriz.

Trafik Kazası Tutanağı Hangi Durumda Tutulur?

En az iki kişinin karıştığı trafik kazasında tutanak tutulması mümkündür. Zira bir tarafın sorumlu olduğu trafik kazasında tutanak tutulması söz konusu değildir.

TRAFİK KAZASI TUTANAĞI ÖRNEĞİ

Trafik kazasında tutanak tutulması için örnek trafik kazası tutanağına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.jandarma.gov.tr/kurumlar/jandarma.gov.tr/Jandarma/TRAFIK_KAZA_TESPIT_TUTANAGIpdf.pdf

TALHA AVCI

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap