ALDATMAK SUÇ MU? ZİNA SUÇU

Aldatmak suç mu sorusu vatandaşlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Aldatma eylemi, dünyanın birçok ülkesinde suç sayılmazken bazı dünya ülkelerinde hala suç kabul edilmekte ve aldatma eylemine katılan bireylere çeşitli hapis cezalarına hükmedilmektedir. Aldatma yani zina eski Türk Ceza Kanunu’nda kadın ve erkek için ayrı ayrı unsurları olan ve yaptırım gerektiren suç olarak kabul görmekteydi ve suçun yaptırımı 6 aydan 3 seneye kadar hapis cezasıydı.

Ancak yürürlükte bulunan Yeni Türk Ceza Kanunu ile aldatma, suç olmaktan çıkartılmıştır ve hapis cezası yaptırımı kaldırılmıştır.

Günümüzde aldatmak suç değildir ve cezası yoktur. Bu nedenle aldatma ceza davasına konu olmaz ve aldatan eşe karşı hapis cezası veya adli para cezası ile cezalandırılması talebinde bulunulamaz.

EVLİ KADIN VEYA KOCA EŞİNİ ALDATIRSA CEZASI NEDİR?

Evli kadının aldatma eyleminin ceza kanunumuzda yaptırımı yoktur. Aldatmanın hapis veya para cezası karşılığı ceza kanunumuzda düzenlenmemiştir.

Yani kanunlara göre zina davası cezası yoktur. Ancak. Evli kadın kocasını aldatırsa; boşanmak istemese dahi boşanma gerçekleşir, kocasından nafaka ve tazminat alamaz, mal paylaşımındaki payı azaltılır.

ALDATAN EŞ SUÇLU MU SAYILIR?

Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre aldatma suç olarak düzenlenmemiştir ve cezai bir yaptırımı yoktur. Bu nedenle aldatan eşin cezai bir sorumluluğu bulunmadığından suçlu sayılmamaktadır. Aldatmak suç mu sorusunun karşılığı hayır olacaktır.

Ancak aldatan eşin hukuki sorumluluğu bulunmaktadır. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat ödeyebileceği gibi başkaca hak mahrumiyetleriyle de karşı karşıya kalır.

ALDATILAN EŞ, EŞİYLE BİRLİKTE OLAN ÜÇÜNCÜ ŞAHISTAN ŞİKAYETÇİ OLABİLİR Mİ? CEZASI NEDİR?

Evliliklerde sıkça karşılaşılan bir durumdur aldatma eylemi. Çoğunlukla boşanmayla sonuçlanmaktadır. Aldatılan eş, eşinin aldattığı üçüncü kişiye ceza davası açma şikayetçi olma gibi hakkı yoktur. Aldatmak suç mu sorusunun karşılığı hayır olacaktır.

ALDATILAN EŞ EŞİYLE BİRLİKTE OLAN ÜÇÜNKİ KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI AÇABİLİRMİ?

Evlilik birliğinin bozulmasına neden olduğu için üçüncü kişiden tazminat talebinde bulunup bulunamayacağı hukuk camiasında tartışmalıydı. En son çıkan Anayasa Mahkemesi Kararı gereği bu tartışma ortadan kaldırılmıştır. Aldatan eşin birlikte olduğu üçüncü kişiye karşı maddi manevi tazminat davası da açılamayacağı artık nettir.

aldatma nedeniyle boşanma davası hakkında alanında uzman hukuk büromuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap